Ernad Osmić

Posao nastavnika nije da iz godine u godinu ponavlja jedno te isto na jedan te isti način. To može i papiga. Plaćeni smo da se interesiramo za učenike, a to podrazumijeva cjeloživotno učenje svega onoga što njih zanima.

Ono što sam pokušao svesti pod naslov „Govoriti jezikom učenika“ podrazumijeva više aktivnosti koje imaju zajedničku polaznu tačku: Nastavni sadržaj predstaviti tako da se učenicima čini kao dio njihove svakodnevnice, a ne kao strano tijelo koje im narušava tu svakodnevnicu. Kroz gejmifikaciju nastavnog sadržaja, korištenje društvenih mreža kao medija, i inkorporiranje interesnih sfera učenika u nastavu, linija između onoga što je predviđeno da učenici usvoje i ono što svojevoljno žele usvojiti postaje zanemariva.

Priprema: Govoriti jezikom učenika

6 Decembra, 2021