Emina Čamdžić

Posao učitelja radimo s velikom ljubavi, savjesno i odgovorno. Predanost poslu, osjećaj odgovornosti za učenje naših učenika, međusobna saradnja, kolegijalni odnosi su neki od principa našeg rada. Zajednički istražujemo i dijelimo vlastita iskustva iz razreda i vrlo često zajedno organizujemo različite aktivnosti naših učenika. Potreba da ono što djeca uče u školi nauče kvalitetnije i bolje, da njihova znanja budu smislenija, trajnija i upotrebljivija, da potpunije pripremimo učenike za učenje i svakodnevni život opredijelila nas je na različite vidove stručnog usavršavanja i edukaciju za primjenu metoda i tehnika koje razvijaju kritičko mišljenje (“RWCT” - program namijenjen nastavnicima koji traže načine kojima bi potaknuli i poboljšali proces učenja i promoviraju aktivno i samostalno učenje te kritičko mišljenje), te modernije oblike pedagoškog rada koji podstiču kritičko mišljenje, kreativnost i istraživanje učenika, kao i primjenu IKT- a.u nastavi Uvođenje novih metodologija, stalna edukacija i stručno usavršavanje potakle su nas da mijenjamo načine rada, uvodimo promjene u edukaciji naše djece za koje smatramo da su potrebne. Uz sve to u nastavi potičemo saradničko učenje i jačamo ključne kompetencije za cjeloživotno učenje te gradimo partnerstvom s roditeljima. Nastojimo biti inovativne i kreativne i realizacijom različitih projektnih i drugih aktivnosti s učenicima buditi kod njih radoznalost, želju za za istaživanjem i jačanjem njihovog samopouzdanja. Aktivnim uključivanjem roditelja u nove vidove partnerstva sa školom (roditelji - edukatori, volonteri, predavači, stručni savjetnici, asistenti u nastavi, učesnici u radionicama tribinama, predavanjima, autori i koautori u izradi vodiča, brošura, itd.,) podstičemo i usmjeravamo ih ka ozbiljnijem odnosu prema obavezama koje nameće društvo. Sve to utječe na poboljšanje odnosa porodica-škola i rezultira prelaskom sa nivoa saradnje na nivo partnerstva. Krenuli smo od činjenice da promjena treba da počne prvo u nama samima, u našim ličnim i profesionalnim vrijednostima, u pogledu prava na stručno usavršavanje, kvalitetno obrazovanje sve djece, razvijanja partnerstva sa porodicom i lokalnom zajednicom i na taj način damo podršku pozitivnim promjenama u našem obrazovanju. Rezultat tih promjena bi bio sretno, zadovoljno i ispunjeno dijete.

Tema „Moje mjesto“ dala nam je inspiraciju da osmislimo projekt za učenike prvog i drugog razreda devetogodišnje osnovne škole koji nosi naziv „Zanimanja ljudi u mom mjestu“. Cilj nam je bio da se učenici kroz različite aktivnosti koje su se odnosile na istraživanje i pronalaženje informacija i saznanja upoznaju sa zanimanjima ljudi u mjestu kao i da shvate važnost svakog zanimanja. Glavna novina u ovom načinu rada jesu, prije svega nove tehnike (metode rada), povezanost nastavnih jedinica, korelacija sa drugim nastavnim predmetima, što dovodi do boljeg razumijevanja značenja datog gradiva. Pripreme za realizaciju ovog projekta trajale se oko mjesec dana, a sama realizacija dva mjeseca. U aktivnosti projekta su bili uključeni roditelji kao asistenti, voditelji i realizatori pojedinih aktivnosti u projektu.

Priprema: Upoznajmo zanimanja ljudi u mjestu

24 Jula, 2018