Emil Kalić

Magistar nauke u oblasti sporta i tjelesnog odgoja

Kada je riječ o nastavi tjelesnog i zdravstvenog odgoja, nastavnik, imajući u vidu osnovne karakteristike pojedinih perioda razvoja, potrebno je da ovakvim nastavnim pomagalima od pvc plastike učenici usmjere svoj rad tako da učinak bude pozitivan u pogledu ostvarenja harmoničnog razvoja, očvršćivanja organizma, usavršavanja motoričkih sposobnosti, formiranja motoričkih navika i uopšte razvoja tjelesne i zdravstvene kondicije. Inovacije od pvc plastike u ovom radu želimo prikazati mogućnost primjene novih tehnologija i upotrebe pvc pomagala, odnosno da ukažemo na njihovu svrsishodnost i značaj u savremeno koncipiranoj nastavi tjelesnog i zdravstvenog odgoja. Isto tako, u ovom radu želimo ukazati na ulogu nastavnika u primjeni istih pomagala, na prednosti primjene ovakvih pomagala, kao i na pristupačnost svim uzrasnim kategorijama bez obzira na spol. Uopćeno, pedagoška uvjerenja da uz predan rad, kontinuirano vježbanje i usavršavanje uz pomoć pvc pomagala mijenjamo i doprinosimo razvoju pojedinca i cijele društvene zajednice.

Dosadašnji načini motivisanja učenika za izvođenje nastave tjelesnog i zdravstvenog odgoja su bili tema brojnih seminara i savjetovanja, ali jedan ovakav način, izgled i puna sala rekvizita od pvc pomagala budi interesovanje i motiv svakog onog učenika koji sjedi na klupi i očekuje šta će izvesti, raditi na svakoj stanici ili odjeljenju. U ovom radu želimo prikazati mogućnost primjene novih tehnologija i upotrebe pvc pomagala, odnosno da ukažemo na njihovu svrsishodnost i značaj u savremeno koncipiranoj nastavi tjelesnog i zdravstvenog odgoja. Isto tako, u ovom radu želimo ukazati na ulogu nastavnika u primjeni istih pomagala, na prednosti primjene ovakvih pomagala, kao i na pristupačnost svim uzrasnim kategorijama bez obzira na spol. Nastavni plan i program tjelesnog i zdravstvenog odgoja ima za cilj zadovoljavanje biološke potrebe učenika za kretanjem, razvijanje svestrane ličnosti učenika, razvijanje stvaralačkih i kreativnih sposobnosti učenika putem planske i organizovane tjelesne aktivnosti, kojom se ujedno povećavaju i njegove adaptivne sposobnosti.

Priprema: INOVACIJE OD PVC PLASTIKE: u nastavi Tjelesnog i zdravstvenog odgoja