Elvedina Arnaut

Ponosna sam što imam priliku da vam predstavim jednu takvu grupu.
Njih dvadesetak mijenja mene! Njih dvadesetak mijenja sebe! Njih dvadesetak mijenja okoliš! Njih dvadesetak mijenja svijet! Ja sama mijenjam njih! Promjena je znanje!
Uzajamno se mijenjamo i uzajamno učimo, i u tom prožimanju više ne znamo ko je učenik, a ko učitelj. Ustvari, znamo! Svako od nas je u isto vrijeme i učenik i učitelj, i dok je tako ja ću ostati u ovoj ulozi.
A ako bi jednog dana od svojih učenika prestala učiti, tada bih otšla. To se neće desiti, jer beskrajno vjerujem da je svako dijete neiscrpan izvor inspiracije, zbog toga i jesam tu, i zbog toga i ostajem tu, čime dajem potvrdu svom profesionalnom motu koji glasi: „Jednom učitelj, zauvijek učitelj."

KRATAK OPIS PRAKSE:

Jedna od ključnih kompetencija dvadeset i prvog vijeka je ekološka kompetencija. Pa iako je ekološki osviješten građanin prioritet savremenog društva to je još uvijek samo forma. Iz tog razloga sam sam izabrala da na tom polju u svoju praksu uvodem neke inovacije.
Etnoekologija je u našoj regiji skoro neistražena oblast, a pruža beskrajno mnogo mogućnosti. Kroz njenu promociju dobijemo ekološki osvještenu mladu osobu. Etnoekologija je nauka koja izučava veze ljudi sa životnom sredinom, te kako različite grupe ljudi koji žive na različitim mjestima razumiju ekosisteme koji ih okružuju. Razvoj ovog polja leži u primjeni autohtonog znanja o botanici, zoologiji, kulturi i tradiciji jednog područja.
Ja etnoekologiju promovišem kroz umjetnost na časovima ekološke sekcije, i to kroz scenski pokret, muziku, boju, modeliranje, građenje, dizajn, ornamentiku!
Sva ova nabrojana područja sam povezala u jednu cjelinu kroz izradu minajature etno eko sela ( u daljem tekstu eko sela), na kojem radimo već dvije godine . Minijtura eko sela nalazi se u našem školskom dvorištu, i to mjesto je postalo izvor kreativnosti. Eko selo stalno dograđujemo, mijenjamo ga, to mjesto je postalo centar obilježavanja svih važnijih ekoloških datuma i školskih praznika! A što je najvažnije promičemo etnoekologiju, zdrave životne stilove i stvaramo ekološki osviještene mlade ljude koji njeguju tradiciju i vraćaju se autohtonoj prirodi!

Priprema: Promovisanje etnoekologije kroz umjetnost na časovima ekološke sekcije

10 Decembra, 2021