Ekrema Delić-Dizdar

Naša pedagoška uvjerenja se zasnivaju na tome da djeca na konkretnim stvarima ili situacijama istovremeno uče i usvajaju različita znanja kroz igru iz različitih odgojno-obrazovnih oblasti (matematičkih pojmova, moja okolina, razvoj govora, tjelesni odgoj, muzički odgoj, likovna kultura).
Priroda nam nudi razne resurse na nama odgajateljima je da ih iskoristimo, uskladimo i približimo djeci, da na što zabavniji način usvoje znanja koja će im koristiti za čitav život.
Iz naše prakse smo uvidjele da djeca kroz konkretne primjere uče lakše, brže, bolje, savladavaju prepreke poput straha od životinja, susreću se sa novim izazovima, bolje se snalaze u nepoznatim okolnostima, razvijaju motoriku, diskriminaciju sluha, izoštravaju čula, istražuju, zaključuju, povezuju, borave više u prirodi, što ih čini veselim i zadovoljnim samim sobom.
Djecu čini sretnim pomisao da su odrasli i da mogu sami nešto napraviti, na nama je da ih ohrabrimo i pripomognemo u realizaciji njihovih ideja.

Priprema: „Od farme do gotovog proizvoda“

23 Marta, 2021