Edina Šabić

Ulaskom u učionicu nastavnik posjeduje koncepciju o NPP, nastavi, učenju, procjenjivanju učenika njihovih sposobnosti. Dakle, treba da izvrši neophodne radnje koje će dovesti do određenih ishoda u vezi sa učenjem učenika i njihovim učešćem na času. Nastavnik „izaziva“ učenike da nauče nešto novo iz predmeta koji predaje, a takođe očekuje od učenika zainteresovanost i saradnju na času, da su motivacijski i ponašajno aktivni sudionici u procesu učenja.To zahtijeva da treba brinuti o prirodi svog odnosa sa svim učenicima, da vrednuje njihovo zalaganje i aktivnost na času te njihovo učenje, da sagleda problem iz perspektive učenika, pruži učenicima kvalitetnu povratnu informaciju, koja će motivisati učenike da se posvete učenju sa razumijevanjem i interesovanjem. U tom kontekstu nastavne metode se vezuju za širok spektar aktivnosti nastavnika u vezi sa organizacijom rada na času, sredstvima koje se koriste u nastavi i postupaka nastavnika kojim uključuju učenike u smislene aktivnosti koje vode uspješnom učenju. Zanimljivost fizike je određena njenim, često iznenađujućim, eksperimentima. Učenjem i poučavanjem fizike najlakše se spozna da su vrijedne samo one ideje o materijalnom svijetu koje su potvrđene eksperimentima.

„Sve što znamo o stvarnosti proističe iz eksperimenta i njime završava“Einstein „Učenik tek onda shvata fizikalni eksperiment kad ga sam uradi. Još će ga bolje shvatiti ako sam napravi uređaj za ekperiment“ Kapica

Cilj ove inovativne prakse je popularizirati fiziku kao nauku, unaprijediti učenje i proučavanje fizike, ali i uključiti učenike u istraživanje novog i nepoznatog. Zajedno sa učenicima osmišljene su i provedene brojne aktivnosti i naučni eksperimenti. Učenici osmih i devetih razreda pripremili su i realizovali radionice za učenike od 7 – 15 godina. Također, da fizici nije mjesto samo između školskih zidova svoju ljubav prema fizici predstavili smo i van škole, gdje smo sa timom učenika tri godine učestvovali u Noći istraživača u dijelu sajam nauke i inovacija.

Priprema: Fizika je svuda oko nas

24 Jula, 2018