Edina Međić

nastavnik razredne nastave J

Nastavnik svakodnevnim radom svojim učenicima šalje poruku da li ima ili nema povjerenja u njihove sposobnosti i u njih kao osobe.

Nastavnik koji u učenike ima povjerenja oko njih se više trudi, potiče ih i pomaže im. Učenici to pozitivno doživljavaju i zauzvrat daju više. Učenici će vjerovatno poštivati druge ako zapaze da njih same poštuju odrasli odgovorni za njihov život. Brinut će se za druge kad znaju da neko vodi računa o njima samima. Ako se odgovori na njihove emotivne potrebe,sami će uživati u tome da odgovore na potrebe drugih i neće misliti samo na sebe. Za mene je od velike važnosti da se učenici osjećaju slobodno u izražavanju, da mogu izreći i neuobičajene prijedloge, da mogu pogriješiti, a da se ne boje da bi ih drugi ismijali. Vjerujem da svaki učenik može i hoće uspjeti.

Uredan i topao ambijent, bogatstvo vannastavnih aktivnosti, te otvoreni i dobronamjerni ljudi koji

u školama rade čine temelje pozitivnog školskog ozračja što je osnov za ljubav učenika prema školi i učenju. Osnovni moto koji me vodi je da se ne uči za školu i ocjenu, već za život. Djeca koja su mi povjerena su budući ljudi i snosim dio odgovornosti za to kakvi će ljudi postati.

Pored toga, mislim da kvalitetan nastavnik sebe hrani poticanjem za boljim odgojnim i obrazovnim radom, ne zato što ga na to neko prisiljava, već zato što vjeruje da je takvo djelovanje ispravno i

dobro. Takav nastavnik je u stalnoj potrazi za za metodama i oblicima rada koji će proces učenja i odgoja učiniti učinkovitijim i zabavnijim, u stalnom osluškivanju individualnih potreba i interesa učenika. Svaki dan u školi je prilika za razvoj sposobnosti koje već imaju i stvaranje novih. To je prilika za novi doživljaj, novo otkriće, novi osmijeh učenika.

Ponekad jedno dječije pitanje(Možemo li u školu donijeti mobitele?) proizvede mnoštvo ideja koje vrijedi realizovati.

Zamisao je bila da u toku realizacije nastave u mjesecu oktobru omogućim učenicima da koriste mobitele, te da ih upoznam sa pravilima i opasnostima korištenja mobitela i interneta jer škola ne može živjeti izdvojena od sredine u kojoj žive učenici.

Sadržaji predviđeni NPiP iz više predmeta su omogućavali da ih tematski isplaniram oko teme: “Rad i zanimanja ljudi“. Onda se rodila

ideja da snimimo i mali film o našim aktivnostima jer naša djeca često kod kuće snimaju svoje aktivnosti.

Sadržaje iz jezika (vježbe pisanja i čitanja,biblioteka i film) su povezani sa mojom okolinom (kulturne i javne ustanove,saobraćaj),

vannastavnim aktivnostima (mjesec knjige), likovnom kulturom (oblast oblikovanja) i muzičkom kulturom.

Učenici su učili o zaštiti na internetu, načinu izrade filma, zanimanjima

u kulturnim i javnim ustanovama, napisali svoje priče za izradu kreativnih knjiga i napravili iste. Pripremili su i program za posjetu Općoj biblioteci. Zajedno su napravili i listu pitanja na koje žele čuti odgovore od bibliotekara. Izabran je i „novinar“ koji će napraviti intervju sa bibliotekarom. Sve to smo snimili i na kraju dobili naš mali film. Cilj nam je bio da ga prikažemo roditeljima da malo osjete čaroliju sticanja znanja u našem razredu.

Priprema: Mali film