Edina Gafić

Profesorica predškolskog odgoja

Generacija koju smo upravo ispratili u školu nije samo posebna, oni su naša nada da su promjene na bolje moguće.

Kratki opis prakse:

Završne svečanosti smatraju se svojevrsnom krunom trogodišnjeg rada sa djecom predškolskog uzrasta. Ogajatelji i djeca žele pokazati roditeljima koliko su toga naučili u vrtiću, pokazati kreativnost, zajedništo, drugarstvo i još mnogo toga. Često su te svečanosti splet recitala, vokalnih izvođenja, plesova i kratkih scenskih igara koji se pripremaju i uvježbavaju u toku mjeseca maja. Ponekad, memorisanje sadržaja proizvede kontraefekat, djeci zna biti dosadno na probama, jer sadržaji su uglavnom poznati od ranije. Ideju o novom pristupu potekla je od djece, željeli su pokazati mamama i tatama ono u čemu su najbolji. Realizovali smo dramsku predstavu „Kapetan John Peoplefox“ i odigrali je u pravom, malom teatru a na „velikoj premijeri“ prisustvovalo je preko dvjestopedeset gledalaca. Sam put je bio magičan jer je omogućio djeci da prekorače određene granice koje postoje u stvarnom životu i da se jako dobro zabave. Publika je doživjela katarzu, djecu su gledali posve drugim očima: ponos, nevjerica, oduševljenje. I pitanje: „Kako su uspjeli?“

Priprema: Dječije dramsko stvaralaštvo u poticajnom okruženju

20 Avgusta, 2019