Dijana Galić

Učenici svakodnevno provode znatan dio vremena u školi gdje stječu raznolika znanja, razvijaju razne kompetencije, uče o sebi i drugim ljudima, te imaju mogućnost doživljavanja uspjeha i neuspjeha. Školska iskustva određuju stavove prema obrazovanju i znanju, uvjetuju motivaciju za buduće učenje. Škola treba pomoći učenicima u procesu otkrivanja i razvijanja vlastitih talenata kroz nastavni proces i izvannastavne aktivnosti. Učenicima je potrebna velika podrška nastavnika, stručnih suradnika i roditelja u prepoznavanju svojih talenata, mogućnostima korištenja i usavršavanja njihovih talenata kroz razne nivoe školovanja, a jednog dana i karijere kroz koju će rasti kao osobe i stručnjaci, dajući svoj doprinos društvu i okolini. Odluku o budućem zanimanju nije lako donijeti, posebno djeci, koja često mijenjaju mišljenja o tome što bi željeli u životu raditi. Smatram da ih treba na vrijeme educirati i otvoriti vidike, pomoći pri odabiru zanimanja, ujedno i upisa u srednju školu, bez nametanja nečije volje (roditelja, brata, sestre, prijatelja). Potrebno je usmjeravati ih prema onome što oni žele, isticati važnost odabira posla koji vole raditi u skladu sa svojim sposobnostima, vještinama i mogućnostima. Pri donošenju odluke bitno je da učenici poznaju zahtjeve određenog zanimanja, opis poslova, uvjete rada, mogućnosti zaposlenja, mogućnost napredovanja, također i nedostatke određenog zanimanja.

Priprema: MOJE ZANIMANJE / MOJ IZBOR

Pogledaj praksu