Bernes Aljukić

Polazeći od toga da je BHS jezik i književnost sveobuhvatan nastavni predmet budući da objedinjava i razvijanje komunikacijskih sposobnosti i složenu ulogu književnosti u ljudskom društvu, tj. sveukupno iskustvo čovjeka sa svim posebnostima, vrlinama i slabostima, namjera mi je – koliko god to šablonski zvučalo – potaknuti svoje učenike da razmišljaju, tj. da izbjegavaju stereotipno reproduciranje onoga što im se pogrešno nameće kao suština mnogih predmeta. Zadovoljstvo je vidjeti učenika / učenicu koji / koja ima hrabrosti i volje da i meni i drugima suprotstavi svoje mišljenje, da slobodno iznese vlastiti stav. Svjestan da i naredna rečenica zvuči šablonski, ipak želim reći da težim slobodnoj i otvorenoj komunikaciji u učionici potičući svoje učenike da na mom času slobodno iskazuju ono što jesu. Moj predmet je dragocjen po tome što u slučaju da imam učenike dvaju ili više suprotnih mišljenja / stavova, podjednako mogu nagraditi svakog od njih. To redovno činim.

Priprema: POKAŽI SVOJU VJEŠTINU!

Pogledaj praksu
23 Marta, 2021