Azra Vrević

Svako dijete je jedinstveno. U radu s djecom nastojim ostvariti pozitivnu i ugodnu atmosferu,te podsticati kreativnost,i želju za učenjem i istraživanjem.Igra je prvi socijalni oblik interakcije djeteta sa svijetom oko sebe. Kroz igru djeca spoznanju svijet oko sebe, upoznaju se sa socijalnim vještinama,savladavaju govor,vježbaju motoričke sposobnosti,jednostavno djeca kroz igru uče.Polaskom u školu,djeca se upoznaju sa novom sredinom,obavezama i aktivnostima.Prisutne su mnoge obaveze i zadaci koje treba izvršiti,a sve je manje vremena za igru.Svako dijete može usvojiti i savladati predviđene sadržaje,uz adekvatan pristup,i metodu i tehniku koja mu najbolje odgovara.Nemoguće je iznaći toliki broj metoda,ali igra je jedinstvena,i kroz igru svi učenici mogu uzeti učešće,i savladati sadržaje prema svojim sposobnostima.Djeca su sama po sebi inspiracija.Svaki novi radni dan je drugačiji od prethodog.Svaki dan podučavate djecu,ali i ona mnogočemu nauče vas.Vjerujem da svako dijete može uspjeti,ako mu se osigura odgovarajući pristup.U svom radu koristim različite igre,naročito u uvodnom dijelu sata,kao motivaciju.Igre su se pokazale izuzetno uspješnim,jer se zaokupi dječija pažnja,i javi želja za učenjem i istraživanjem.Želim i nastojim da svako dijete prepozna predmet,oblast koja mu najviše odgovara,te nastojim usmjeravati aktivnosti u tom smjeru.Djeca su sama po sebi inspirativna.Ona su jedinstven motiv.Vjerujem da svako dijete može uspjeti.Polazim od činjenice da je svako dobar u nečemu.Nemoguće je da budemo dobri u svim oblastima.Kada bismo na taj način posmatrali svijet,tada bismo svi bili i atletičari,nogometaši,naučnici,itd.Kroz svoj rad,nastojim razvijati početni interes djeteta za određenu oblast,jednostavno ih usmjeravati.Kako je osnovno obrazovanje neophodno ,bez obzira na talente,igra se pokazala kao uspješan saveznik u učenju. Korištenjem igara,podstakla sam dječiju kreativnost,pobudila njihovu želju za učenjem,radom,i istraživanjem.Zajednički se dogovaramo,radimo,i partnerski pristupamo učenju.

S igrama sam krenula kada su učenici (trenutna generacija)pohađali prvi razred.Pokazale su se kao izuzetan pomoćnik u radu.Svi učenici su aktivni,učestvuju u radu,i postižu dobre rezultate.Igre se javljaju spontano,ovisno o nastavnim sadržajima koji se izučavaju.Igre zbližavaju učenike,potiču kreativnost i želju za napredovanjem.

Inovativna praksa „Igrom do znanja“ nastala je iz jedinstevene želja da se učenicima približi proces učenja i stvori prijatna radna atmosfera za rad i učenje. Prve dječije aktivnosti u odrastanju vezuju se uz igru, i zato bi igra svakodnevno trebala biti prisutna i u učionicu. Učenje kroz igru u okviru ove prakse pokazalo se veoma uspješnim jer: učenje više nije monotono, smjenjuju se različite aktivnosti, razvija se želja za učenjem i istraživanjem, razvijaju se socijalne vještine, pripadnost grupi, ekipi, želja za uspjehom.

Priprema: Igrom do znanja

24 Jula, 2018