Amna Dervišagić

“Kad je riječ o predmetu obrazovanja ... mogu samo reći da ga smatram najvažnijim predmetom kojim se mi, kao narod, možemo baviti. - Abraham Lincoln
Naučnici od Aristotela, preko Galilea i Einsteina, pa sve do velikih izumitelja naše generacije dugo su ukazivali na vrijednost znatiželje u procesu otkrivanja i učenja. Osnovna pitanja „Zašto?“ i „Kako?“ uobičajena su u djetinjstvu. Međutim, bez poticaja, prirodna znatiželja može izblijediti dok se “prerušavamo” u odraslu dob. Stvaranje i održavanje zdrave radoznalosti o svijetu oko nas, temelj je cjeloživotnog učenja. Našli smo se u vrlo uzbudljivom trenutku evolucije u obrazovanju. Škole imaju težak zadatak pružanja jedinstvenih i individualnih prilika za učenje, zbog stalnih problema nedostatka sredstava i opreme u učionici. U takvom obrazovnom svijetu i okruženju, podučavanje može postati obični posao umjesto strasti. Današnji učenici žude za smislenim iskustvima učenja, oni žele znati, "kako ću i da li ću ikada znanja koja steknem u školi koristiti u stvarnom svijetu?" U svome radu nastojim učionicu ponovo učiniti inspirativnim prostorom za učenje omogućujući učenicima autentična iskustva učenja tako što uče istražujući, a stečena znanja i vještine primijene i prenesu u druge kontekste, situacije ili okruženja. Omogućavanje autentične nauke i učenja moja je prava strast. Autentično učenje im pruža uvid (da s pravom vjeruju) da ono što rade ima i stvarnu svrhu i valjanost. Obrazovanje je kamen temeljac za rast. Jer samo obrazovan um može donijeti dobre i čvrste odluke za bolju budućnost jedne zemlje. Zato je i nama, nastavnicima, stalno potreban lični rast i edukacija, kako bismo, pokrećući i šireći svoj um, dobili snažne pokretačke faktore za sve velike promjene u obrazovanju.

Priprema: Kockicom na putu oko svijeta

Pogledaj praksu
23 Marta, 2021