AIDA KALABA MUSIĆ

Smatram da osoba koja obavlja posao nastavnika prvenstveno taj posao mora i voljeti. Kada odzvoni zvono za početak časa u 8 sati ujutro, i kada vas dočekaju učenici sa osmijehom na licu za dobro jutro, jednostavno dobijete elan, ponese vas njihov entuzijazam za znanjem, radom i njihova energija. Također, uvjerenja sam da je motivacija učenika za rad ključna, da se pridobije njihova pažnja, i da ono što se obrađuje na nastavnom satu učenici trebaju da primjenjuju i izvan učionice odnosno da učenje ne prestaje kada izađu iz učionice. Također, vodim se time da učenici imaju različite potrebe, da na primjer dolaze iz različitih mjesta, i sa različitim predznanjem tako da je pristup kojim se omogućava diferencijacija njihovih potreba (kako u smislu usvajanja gradiva tako i zdravstvenih potreba) izuzetno važan aspekt kako bi se kod svih učenika razvio osjećaj pripadnosti određenoj mikrokulturi i zajednici.

KRATAK OPIS PRAKSE:
Aspekti drugosti prikazani kroz hibridno učenje u projektnoj nastavi sa srednjoškolcima je praksa koja je objedinila online nastavu pilagođenu pandemijskim uslovima rada, korištenje online platformi kao što je Google Meet i Zoom, zatim rada u učionici prema klasičnom modelu odvijanja nastave i terenska nastave gdje učenici iz različitih škola se susreću sa istim ciljem da razmijene mišljenja i stavove o socijalnoj marginalizaciji, kao i učenje primjenom različitih IT alata u nastavi. Nažalost, drugost je veoma prisutna u našem društvu, i ovom praksom sam željela podići svijest kod učenika o postojanju iste, da shvatimo da taj koncept ne smijemo gurati pod tepih već razgovarati o tome, i raditi na prihvatanju svakog od nas u društvo i raditi na izgradnji mostova kako bismo na način prevazišli ono što stvara jaz odnosno podjelu na „mi“ i „oni“ u školi, zajednici i društvu općenito.

Priprema: Prikaz aspekata drugosti (Engl. Othering) kroz hibridno učenje u projektnoj nastavi sa srednjoškolcima

2 Februara, 2022