Adela Ramović

Adolescencija je važna razvojna faza karakterisNčna po brojnim promjenama u području fizičkog, emocionalnog, kogniNvnog razvoja kao i promjenama vezanim uz idenNtet te ličnost mladih osoba. Mnogo mladih osoba ima poteškoće u posNzanju akademskog i socijalnog uspjeha tokom svog srednjoškolskog obrazovanja. Srednjoškolsko obrazovanje bi trebalo biN dostupno i kvalitetno za sve učenike, ali smo svjesni da ovo nije trenutačna situacija u mnogim srednjoškolskim ustanovama u Bosni i Hercegovini. Uz sve ovo, samo postojanje savjetnika ili psihologa u srednjim školama često je taboo ili je sNgmaNzirano u društvu. Nije bilo tako davno kada sam ja sjedila u klupama u srednjoj školi i slušala svoje drugare koji ismijavaju jedni druge na račun mentalnog zdravlja. Tada sam shvaNla da je našim srednjoškolskim ustanovama potrebna promjena i reforma edukacione filozofije i edukacionih uvjerenja.

Moje pedagoško uvjerenje je da bi svi nastavnici u srednjim školama prvenstveno trebali biN mentori ili savjetnici koji će vodiN učenike kroz ovaj jako važan period sazrijevanja i razvoja idenNteta. Kada učenici imaju nekoga na koga se mogu osloniN, tada nastavnici mogu ovaj proces socio-emocionalnog razvoja učiniN puno lakšim i prijatnijim. Jedan od preduslova za ostvarivanje ovakvog pristupa je da se obezbijedi edukacija nastavnog kadra na temu Mentalnog zdravlja, te na njihovom osvještavanju o važnosN istog. Svojim akNvnim učešćem u edukaciji mladih ljudi iz Bosne i Hercegovine i cijelog svijeta, na Koledžu Ujedinjenog Svijeta, želim doprinjeN razvoju sigurnih i ravnopravnih zajednica u kojem mladi ljudi imaju pravo na izbor i slobodu izražavanja i u kojima im se nudi mogućnost za individualni razvoj ličnosN. Također smatram važnim - te sam stoga i posvećena - razvoju društva koje osigurava cjeloživotno učenje i individualni rast svake osobe bez obzira na njihovu dob, seksualni idenNtet, rasu i nacionalnost.

Kada sam bila učenik na Koledžu u Mostaru, prihvaNla sam filozofiju obrazovanja pokreta Koledža Ujedinjenog Svijeta koja kaže „obrazovanje je snaga koja ujedinjuje ljude, nacije i kulture za mir i održivu budućnost.“ Kroz svoje godine univerziteta i radnog vremena pokušala sam prakNciraN takvu filozofiju, a sada se nadam se da ću ohrabriN mlađu generaciju učenika u srednjim školama da isto to učine i oni sami.

Van-nastavna akNvnost Prekinimo ^šinu je višednevni edukacioni projekat sa ciljem promoviranja Mentalnog Zdravlja i smanjivanju sNgme o Mentalnom Zdravlju kod adolescenata/srednjoškolaca. Ova van-nastavna akNvnost organizovana je od strane nastavnika Psihologije, a uz pomoć učenika i volontera je implemenNrana na Koledžu Ujedinjenog Svijeta u Mostaru u Oktobru 2020 godine.

Priprema: Projektna sedmica - Prekinimo tišinu

20 Decembra, 2020