Godišnja nagrada za inovativne nastavnike/ce u 2020. godini - POZIV ZA PRIJAVE
O Nagradi za inovativne nastavnike/ce u 2020. godini
2020. godina posebno važna!
Godina 2020. ostaće upamćena po pandemiji Covid-19 koja je u potpunosti promijenila socijalnu dinamiku i vizuru svijeta kakvog poznajemo. U ovoj godini slavili smo nauku i obrazovanje. Kao nikada do sada, nastavnička profesija se pokazala jednom od najvažnijih profesija u jednom društvu. Čitav svijet slavi i proslavlja ovu profesiju, skromno se naklanjajući veličinama koji su temelj društva kakvog poznajemo. U to ime, ispred Centra, uložili smo nevjerovatne napore da bi se ovogodišnja Nagrada za inovativne nastavnike/ce održala.
Šta je cilj Nagrade za inovativne nastavnike i nastavnice?
Cilj dodjele godišnje nagrade je prepoznati i promovisati one pojedince i pojedinke koji daju nemjerljiv doprinos razvoju odgoja i obrazovanja, predane i posvećene profesionalce koji svaki dan u vrtiću ili školi pretvaraju u čarobnu avanturu učenja i otkrivanja.
NiN i Svjetska nagrada za nastavnike (Global Teacher Prize)
Od ove godine (2019.) ponosni smo partner Svjetske nagrade za nastavnike (Global Teacher Prize) koju organizuje i implementira Varkey Foundation, a glavna nagrada je jedan milion dolara. Pobjednici i pobjednice u svakoj kategoriji zajedno sa Centrom za obrazovne inicijative pripremaju aplikaciju za ovu prestižnu nagradu i za nominacijski period 2020. godine. Pobjednici i pobjednice Nagrade za inovativne nastavnike i nastavnice ostvaruju pravo na direktni prolazak u drugi krug takmičenja.
Ovo partnerstvo ne spriječava nastavnike i nastavnice širom Bosne i Hercegovine da individualno apliciraju za Svjetsku nagradu za nastavnike (Global Teacher Prize).
60 nagrada u 6 kategorija!
Od ove godine, zahvaljujući naporima Centra za obrazovne inicijative Step by Step-a i Zajednice inovativnih nastavnika/ca, dodjeljujemo 60 nagrada u 6 kategorija, jer vjerujemo da svi koji čine školsku zajednicu igraju nemjerljivu ulogu u životima djece. Za razliku od prethodne četiri godine, kada smo dodijeljivali Nagradu u 5 kategorija, ove godine uvedena je dodatna 6. kategorija za Direktore/direktorice obrazovnih ustanova na svim nivoima odgoja i obrazovanja.
Centar za obrazovne inicijative zadržava pravo da smanji broj nagrada i nominacija u skladu sa brojem i kvalitetom pristiglih prijava.
Nagrade i priznanja
Pobjednici/e u svih šest kategorija dobijaju plaketu Najinovativniji nastavnik/ca za 2020. godinu u svojoj kategoriji i novčanu nagradu u iznosu od 1.000,00 KM. Svi nominovani nastavnici i nastavnice dobijaju specijalne plakete – priznanja i prigodnu nagradu. Ukoliko uslovi budu dozvoljavali, svoje nagrađene i nominovane prakse nastavnici/e će predstaviti kao gosti i gošće 13. Regionalne konferencije Zajednice inovativnih nastavnika i nastavnica. Centar za obrazovne inicijative Step by Step i Zajednica inovativnih nastavnika/ca svake godine omogućavaju niz prilika nominovnim nastavnicima/ama za učešće u raznovrsnim aktivnostima.
O pobjedničkim praksama, Centar za obrazovne inicijative Step by Step svake godine snimi visokokvalitetne edukativne filmove, koji dožive svoju promociju na nastupajućoj konferenciji i na drugim događajim Centra i Zajednice. Dosadašnji filmovi doživjeli su veliki uspjeh kako u Bosni i Hercegovini tako i u regionu. Dosadašnje filmove pogledajte na www.inskola.com i Youtube kanalu Centra.
Kroz Zajednicu inovativnih nastavnika i nastavnica većina nastavnika dobije priliku predstaviti svoje prakse na događajima koje organizuje Centar u saradnji sa Zajednicom inovativnih nastavnika/ca./ca.
Ko se može prijaviti?
Za godišnju IN nagradu se mogu prijaviti svi zaposleni ili na drugi način angažovani odgajatelji/ce, nastavnici/ce osnovnih i srednjih škola i stručni saradnici/ce sa područja cijele BiH. Za nagradu ne mogu aplicirati prošlogodišnji pobjednici i nastavnici koji su već dva puta za redom bili u kategoriji “nominovani”, ali ako ste već bili jednom nominovani od srca vas ohrabrujemo da opet aplicirate jer već imamo iskustvo „od nominovanih – do pobjednika“.
Prakse nastale tokom perioda pandemije COVID-19 su dobrodošle! Radujemo se da vidimo prakse nastale u posebnim uvjetima učenja i poučavanja.
Šta su za nas inovativne prakse?
Nagrada se dodjeljuje za doprinos unapređenju odgoja i obrazovanja, sa posebnim fokusom na razvoj kritičkog mišljenja, kreativnosti, primjene naučenog i socijalnih kompetencija, kroz inovativne prakse i pristupe u sljedećim oblastima:
– Inovativna primjena postojećih ili razvoj novih metoda i strategija učenja i poučavanja
– Kreativna integracija sadržaja i predmeta poučavanja kroz tematski i projektni pristup
– Kreiranje novih materijala, didaktičkih sredstava i/ili resursa za učenje i poučavanje
– Stvaranje posebno kreativnog i inovativnog okruženja za učenje
– Inovativni pristupi u oblasti formativnog praćenja i procjenjivanja napredovanja djece/učenika
– Korištenje informacione tehnologije na inovativan i kreativan način
– Novi i efikasni modeli u razvoju partnerstva sa porodicama, zajednicom, drugim odgojnoobrazovnim ustanovama i sl.; uključivanje roditelja i zajednice u učenje učenika
– Inovacije u planiranju i realizaciji vannastavnih aktivnosti
– Druge inovativne ideje i prakse u skladu sa kriterijima
Kriteriji za odabir
KRITERIJ 1: Inovativnost i kreativnost
Inovativnost i kreativnost dolaze u mnogim formama, i ponekad podrazumijevaju stvaranje potpuno novih ideja, ili pak jedinstvenu kombinaciju i/ili primjenu postojećih ideja u specifičnom kontekstu. Inovativne ideje nastaju kao promišljen pristup u rješavanju određenih prepreka u učenju i poučavanju, ili podrazumijevaju pronalaženje novih, originalnih ideja kojima se nastoje postići što bolji rezultati za svako dijete/učenika. Inovativnost se može ogledati u osmišljavanju različitih tehnika, metoda i strategija poučavanja, inovativnoj primjeni poznatih praksi, kreiranju različitih materijala za učenje i poučavanje i drugim oblastima.
KRITERIJ 2: Doprinos učenju i razvoju djece/učenika
Inovativne nastavne prakse trebaju, prije svega, doprinijeti razvoju djece/učenika. U tom smislu, nominovana praksa će se procjenjivati u odnosu na to u kojoj mjeri potiče aktivno uključivanje djece u proces učenja, razvija kreativnost, kritičko mišljenje, rješavanje problema i druge kompetencije; odnosno koliko doprinosi boljoj socijalnoj koheziji u razredu/školi i šire, razvoju vrijednosti, socijalnih kompetencija i ličnosti djeteta. Dokazi za to mogu uključivati podatke proizašle iz praćenja djece/učenika, refleksije na realizovanu praksu, istraživanja, radove djece i sl.
KRITERIJ 3: Mogućnost primjene u drugim sredinama
Jedan od najvažnijih ciljeva promocije i prezentacije inovativnih ideja i praksi je profesionalna razmjena i uzajamno učenje. U tom smislu, procjena nominovane prakse uključivaće jasnoću strukture, njene svrhe i ciljeva, dobro opisane postupke, adekvatne dokaze o efikasnosti, kao i mogućnost primjene u drugim sredinama.
Bićemo tužni ako vaše prijave...
U proces bodovanja, nažalost, neće biti uključene nominacije koje:
– Nisu potpune, odnosno ne sadrže sve potrebne informacije
– Opisuju samo jednu, kratkotrajnu aktivnosti (npr. priprema za jedan čas ili drugu jednokratnu aktivnost i sl.)
– Predstavljaju tek implementaciju neke već postojeće, razrađene ideje
– Realizovane prije više od 5 godina
– Su bile nominovane dvije godine zaredom